Klipin e Pashkëve lakër të kuqe

Klipin e Pashkëve lakër të kuqe
horno
pascuas
receta gourmet
cocina italiana
Breads dhe buns
Klipin e Pashkëve lakër të kuqe
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (Votar)
Cargando...
Print
koha prep
30 min
tiempo coccion
30 min
koha totale
1 hr
koha prep
30 min
tiempo coccion
30 min
koha totale
1 hr
Përbërësit
 • 500 g miell
 • 30 g maja presion
 • 1/4 l qumësht rrëmbyer
 • 2 vezë
 • 70 g sheqer
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • una punta de cuchillo de nuez moscada y otra de pimienta de Jamaica
 • lëvorja e 1/2 integruar limon
 • 120 g gjalpë
 • 50 g de corteza de limón confitada muy picada
Në anën tjetër
 • 1 vezë e verdhë veze
Për myk
 • gjalpë ose margarinë
Udhëzimet
 1. Engrasar un molde desmonta ble de 26 cm në diametër. Shosh miell në një tas, hacer un hoyo en el centro y amasar en él la levadura desmenuzada con la leche y un poco de harina.
 2. Lënë brumë të rritet para zihet 15 minuta. Batir los huevos con el azúcar, kripë, la nuez moscada, la pimienta y la corteza de limón rallada.
 3. En cuanto la superficie de la masa fermentada muestre finas grietas se añade la masa de huevos.
 4. Agregar por último la mantequilla lo más blanda posible y la corteza de limón confitada y amasar hasta que la masa esté lisa y hueca.
 5. Të lënë për të eksitohet të tjera 15 minuta, dividir la masa en cuatro partes iguales, formar una bola con cada parte y colocarlas una junto a otra en el molde. Të lënë për të eksitohet të tjera 15 minuta. Ngrohje furrë për 210 gradë.
 6. Pintar la pinza con la yema de huevo batida y cocer 25-35 minuta në gjysmë lartësi të furrës. Dejar enfriar y servir con mantequilla fría.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.