,

Ëmbëlsira krem në Transilvania

Ëmbëlsira krem në Transilvania
receta gourmet
recetas infantiles
sobremesa
cocina francesa
Ëmbëlsira
Ëmbëlsira krem në Transilvania
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (1 vota)
Cargando...
Print
koha prep
30 min
tiempo coccion
40 min
koha totale
2 hr
koha prep
30 min
tiempo coccion
40 min
koha totale
2 hr
Përbërësit
 • 500 g miell
 • 40 g maja presion
 • 80 g sheqer
 • 1/4 l qumësht rrëmbyer
 • 80 g margarinë
 • 1 vezë
 • një majë e kripë
Në anën tjetër
 • 1/2 l krem të lëngshme
 • 5 yolks vezë
 • 75 g sheqer
 • 1 duke lugë bollgur
 • 5 të bardhë veze
 • 100 g rrush të thatë
Për tabaka pjekje
 • margarinë
Udhëzimet
 1. Lehtë yndyrat një tabaka pjekje. Shosh miell në një tas, bëjë një vrimë në qendër, fije në maja dhe gatuaj së bashku me pak sheqer, miell dhe qumësht.
 2. Të lënë për të eksitohet brumë 15 minuta. Puna pjesa tjetër e sheqerit, margarinë, i shkrirë, vezë e rrahur dhe kripa me masë paraprake dhe pjesën tjetër të miellit deri në brumë flluska.
 3. Të lënë për të eksitohet 15 minuta. Ngrohje furrë për 200 gradë. Përhapja e para dhe të mbuluar me një tabaka pjekje. Mbyllja e hapur buzë të rrafshtë me fletë metalike prej alumini të dyfishtë.
 4. Rrëmbej krem me vezë yolks, sheqeri dhe bollgur. Të rrahur vezë bardhë të dëborës dhe për t'i përfshirë ata nga poshtë lart për në masë të krem, së bashku me rrush të thatë.
 5. Përhapja e pastë krem mbi brumë të fermentuara dhe të pjekura 35-40 minuta në gjysmë lartësi të furrës. Dërgo për të ftohur pak në tortë dhe priteni në copa.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.