,

Tortë e Silesia

Tortë e Silesia
receta gourmet
sobremesa
cocina francesa
Ëmbëlsira
Tortë e Silesia
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (2 vota)
Cargando...
Print
koha prep
25 min
tiempo coccion
25 min
koha totale
50 min
koha prep
25 min
tiempo coccion
25 min
koha totale
50 min
Përbërësit
 • 450 g miell
 • 30 g maja presion
 • 2 tazas de leche templada
 • 50 g gjalpë
 • 50 g sheqer
 • 1 vezë
 • një majë e kripë
Në anën tjetër
 • 200 g gjalpë
 • 200 g sheqer
 • 3 vezë
 • 1 kg de requesón
 • 40 g niseshte
 • një majë e kripë
 • lëvorja e 1 integruar limon
Në anën tjetër
 • 350 g miell
 • 200 g sheqer
 • una punta de cuchillo de sal y otra de canela molida
 • 200 g gjalpë
Për tabaka pjekje
 • gjalpë ose margarinë
Udhëzimet
 1. Engrasar una bandeja de horno. Shosh miell në një enë dhe të bëjë një vrimë në qendër. Desmenuzar en él la levadura y trabajarla junto con la leche y un poco de harina. Të lënë për të eksitohet 15 minuta e para e para i zënë.
 2. Shkrihet gjalpë, incorporarla junto con el azúcar, el huevo y la sal a la masa previa y trabajar todo junto con el resto de la harina hasta obtener una masa consistente.
 3. Të lënë për të eksitohet të tjera 15 minuta. Batir la mantequilla con el azúcar hasta que esté espumosa, agregar los huevos, el requesón, la fécula, la sal y la corteza de limón y amasar todo bien.
 4. Extender la masa fermentada de modo que cubra la bandeja del horno y distribuir por encima el relleno de requesón. Mezclar la harina con el azúcar, la sal y la canela.
 5. Shkrihet gjalpë dhe shtoni pak e nga pak, nxitje. Puna e brumit me duar deri sa ajo është thërrmueshëm dhe shpërndani mbi plotësimin e gjizë.
 6. Të lënë për të eksitohet të gjitha të tjera 15 minuta. Ngrohje furrë për 210 gradë. Piqem tortë për 20-25 minuta në lartësi të mesme në furrë
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.