Makarona alla carbonara

Makarona alla carbonara

Thjesht ime e preferuar. ;) I butë dhe e shijshme; një recetë me shumë pak përbërës të. A nuk e zëvendëson asnjë, dhe ju do të keni një pjatë që do të bëjë në gojën tuaj me ujë. Hyjnore vetëm apo i shoqëruar me një sallatë të gjelbër ose baguette bukë me hudhra dhe majdanoz! Yum-Ooo!! :D

Unë u rrita duke parë nënën time të përgatitur makarona përsëri dhe përsëri, pasi ajo u bë e preferuar e shumë në familjen time. Unë pranoj, pas recetë nënës sime, unë duhet të ketë dështuar në një duzinë e përpjekjeve në përpjekjet e mia për të reduktuar sasinë e 'fat' që ajo të përdorura, kështu përfundoi me një rrëmujë të fërguara vezë :( .

Duke u varur ndaj 'FoodNetwork"Unë pashë një kuzhinier Italian përgatisë atë në këtë mënyrë. Që atëherë, unë gjithmonë është e përkryer!.
Ka shumë versione të këtij gjellë. Disa të shtoni një krem, qepë, verë të bardhë dhe madje edhe hudhra, por recetë origjinale italiane nuk ka kryer ndonjë gjë të tillë.

Makarona carbonara është një pjatë, nuk salcë. Fatkeqësisht, në supermarketet e ka një të tillë 'me carbonara salcë'e cila është asgjë më shumë se një mendjemadhësi, absurditet. Ju mund të përdorni spageti ose fettuccini, dhe autentike parmigiano-reggiano, si dhe piper i zi i freskët. Ju mund të përdorni proshutë në vend të pancetta por kurrë mos përdorni 'tenxhere djathë'green. Ka disa përbërës të, por secili i shton një nivel shije dhe cilësi që e bën këtë pastita të paharrueshme! ;)

Si ju tashmë e dini, unë të përgatisë im i recetave për një ose dy persona. Nëse ju doni të bëni për më shumë, thjesht, shumëfishohen përbërësit, me përjashtim që unë do të bëj në fund të këtij recetë.

Makarona
Makarona carbonara
Njerëzit 1
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (Votar)
Cargando...
Print
koha prep
15 min
tiempo coccion
15 min
koha totale
30 min
koha prep
15 min
tiempo coccion
15 min
koha totale
30 min
Përbërësit për 1 person
 • • 125 gr. spageti ose fetuccinni thatë
 • • 3 shirita të proshutë
 • • 1 vezë dhe 1 bud
 • • 2 tbsp. i ekstra i virgjër vaj ulliri
 • • Fllad terren piper i zi
 • • 1 kupa e parmigiano-reggiano djathë integruar
 • • Kripë deti
Udhëzimet
 1. Vlim me makarona sipas pakos udhëzimet.
 2. Pritini proshutë në sheshet dhe e vënë atë në ngjyrë kafe në një tigan ose tigan, diçka thellë, me vaj ulliri. Nuk e le brown shumë ose ajo do dolli dhe është e pakëndshme. Sa më shpejt browned off. Marrë parasysh që edhe pasi u kthye off, ajo do të vazhdojë skuqje.
 3. Në një tas të vogël, lëvizje vezë dhe vezë e verdhë veze dhe të shtoni një filxhan e gjysmë e regianno, kripa e detit, piper i zi dhe një libër të mirë.
 4. Sa më shpejt si makarona këtë listë, vendos përmes një colander, dhe menjëherë pour nxehtë mbi proshutë, pa zjarr.
 5. Me një pirun, silikoni ose prej druri (në mënyrë që të mos për të thyer makarona) të lëvizur atë të mirë, në mënyrë që makarona thith.
 6. Tani, shtoni vezët ngadalë, ndërsa lëviz me kujdes dhe në qarqet por me humor. Nxehtësia e makarona dhe proshutë do të gatuaj vezë duke e bërë atë në një të butë salcë një të verdhë të zbehtë. Kontrolloni kripë dhe piper i zi dhe të shërbejnë me më shumë parmigiano-reggiano.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

Kjo është një gjellë që vetëm kërkon përgatitje, çfarë merr makarona të valoj.
Pasi jashtë proshutë dhe makarona, nuk duhet të kthehet në zjarr ose coagulará vezë të tilla si vezë të fërguara; pastaj ju do të dini se ju keni dështuar). :(

Edhe kështu, nuk do të dekurajohen, ndiqni udhëzimet; përgatisni atë duke pasur fun dhe të duket si dominuese pa probleme. Kjo pasuri është me vlerë dhe ju do të bëhet një droguar si mua!. Nëse buxheti lejon ju për të, përdorni pancetta Italian apo të gjatë makarona fresh.

Për një kile makarona, përdorni një paketë të proshutë të plotë dhe të llogaritur një vezë dhe një e gjysmë ose dy, për njerëzit.
SHËNIM: Varësisht nga madhësia e vezëve ju do të duhet më shumë ose më pak. Këshilla ime është që të ndiqni udhëzimet, siç është, dhe duke shtuar vezët në fund të shkoni dhe pastaj të shohim nëse tuaj brumë ju do të duhet të gjitha vezët. Zakonisht ju duhet të marrë të gjithë ata.

Të përgatitur këtë kënaqësi dhe ne i premtojmë se do të bëhet një nga të preferuarat tuaja!


0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.