Pan y rosca de Pascua

Pan y rosca de Pascua
Pan y rosca de Pascua
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (Vlerat për të zbuluar të shënuar)
E ngarkimit...
Print
koha prep
30 min
koha cocion
50 min
koha totale
1 hr 20 min
koha prep
30 min
koha cocion
50 min
koha totale
1 hr 20 min
Përbërësit
 • 1 kg de harina
 • 80 g maja presion
 • 1/2 l qumësht rrëmbyer
Në anën tjetër
 • 200 g bajame peeled dhe i copëtuar
 • 400 g de corteza de limón confitada picada
 • 600 g de pasas sultanas
 • 2 copitas de licor de ron (4 Cl)
Në anën tjetër
 • 200 g gjalpë
 • 100 g sheqer
 • 2 vezë
 • një majë e kripë
 • lëvorja e 1 integruar limon
Në anën tjetër
 • 50 g sheqer
 • 1 vezë e verdhë veze
 • 50 g de almendras en barritas
 • 3 lugë rum
Për tabaka pjekje
 • mantequilla y papel barba
Udhëzimet
 1. Forrar una bandeja de horno con papel barba engrasado. Shosh miell në një enë dhe të bëjë një vrimë në qendër. Desmenuzar en él la leva dura y amasar junto con la leche y un poco de harina. Të lënë për të eksitohet 15 minuta.
 2. Mezclar las almendras, la corteza de limón confitada y las pasas con el ron y dejar macerar 30 minuta. Derretir la mantequilla y trabajar con el azúcar, vezë, kripë, koren e limon, la masa previa y el resto de la harina. Të lënë për të eksitohet 20 minutos y dividir la masa en dos partes iguales.
 3. Mezclar una parte con las frutas al ron y dejar fermentar otros 15 minuta. Ngrohje furrë për 180 gradë. Formar una barra con la masa con frutas y dejar fermentar otros 15 minutos sobre la bandeja del horno.
 4. Hacer un corte en forma de cruz en el pan y cocer 50-60 minuta në pjesën e poshtme të furrës.
 5. Pintar el pan con la mantequilla derretida cuando esté todabia caliente y espolvorear azúcar por encima. Hacer una trenza con el resto de la masa, formar una rosca y pintarla con yema de huevo batida.
 6. Mezclar las almendras con el azúcar y el ron, echarlo por encima de la rosca y cocer como el pan.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/


Kërko
Saktë ndeshjet e vetëm
Kërkim në titull
Kërkim në përmbajtje
Kërkim në komente
Kërkim në ekstrakt
Filtri me Porosi Pas Lloji

Sugjerimet xhelatina, pini, tortë, tuna, celiacs, cupcakes, thermomix, tortë, në masë të, oriz, dietë, marihuanë, djathë, tortë, lulelakër, supë, sallatë, mish pule, karkaleca, qofte, souffle, budin, tortë, pound cake, krem, salcë, burger, diabeti

Enteraté de las ultimas recetas de la pagina en nuestro grupo de telegram


0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Lini një koment

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.