Pan de París

Pan de París
receta gourmet
cocina francesa
Breads dhe buns
Pan de París
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (Votar)
Cargando...
Print
koha prep
25 min
tiempo coccion
40 min
koha totale
1 hr 5 min
koha prep
25 min
tiempo coccion
40 min
koha totale
1 hr 5 min
Përbërësit
  • 1 kg de harina de trigo (a ser posible Tipo 550)
  • 40 g maja presion
  • 3/4 l ujë të ngrohtë
  • 4 teaspoons kripë
Për tabaka pjekje
  • miell
Udhëzimet
  1. Hedh një tabaka pjekje me miell. Shosh miell në një tas, hacer un hoyo en el centro y desmenuzar en él la levadura. Përzierje maja me ujë dhe pak miell dhe të lënë për të eksitohet mbuluar në një vend të ngrohtë.
  2. Hedh kripë mbi miell të mirë të nxehta dhe të punojnë çdo gjë deri sa ju të merrni në një brumë të qetë. Puna e brumit derisa ajo ka gurgulluar dhe flaking off i skajet e burimit. Do të spërkasë pak brumë të mirë me miell në mënyrë që ajo nuk do të ngurtësojnë shumë sipërfaqe dhe të lënë brumë të rritet mbuluar në një vend të ngrohtë (në temperaturë të dhomës) 5-6 orë.
  3. Gatuaj sërish në një sipërfaqe floured dhe të ndani brumë në 5-6 copa. Të bëjë çdo pjesë një lloj të rrokulliset dhe vendin e saj në një tabaka pjekje floured me përbashkët që është formuar kur ju bëjnë të rrokulliset poshtë.
  4. Të lënë për të eksitohet të tjera 15 minuta bare vrimë. Ngrohje furrë për 250 gradë. Disa të përshkuara në sipërfaqen e bukë me një thikë të hollë dhe të mprehtë dhe bojë me ujë të ngrohtë.
  5. Gatuaj 40 minuta në gjysmë lartësi të furrës. Vendosni një gotë me ujë në pjesën e poshtme të furrës për një sasi të caktuar lagështirë.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.