,

Sfungjer tortë me bajame

Sfungjer tortë me bajame
media tarde
sobremesa
cocina francesa
Ëmbëlsira
Sfungjer tortë me bajame
Njerëzit 4
Pjesë 4
1 estrella2 estrellas3 estrellas4 estrellas5 estrellas (1 vota)
Cargando...
Print
koha prep
10 min
tiempo coccion
35 min
koha totale
45 min
koha prep
10 min
tiempo coccion
35 min
koha totale
45 min
Përbërësit
 • 250 grs. tokë bajame
 • 5 cuch. sheqer
 • 150 grs. gjalpë
 • 5 vezë
 • 1/2 xhami e liqueur
 • Gjallëri limon
 • Një pjesë të vogël të thekur bajame
 • Sheqer krem
 • Një copë gjalpë dhe miell për të yndyrat myk
Udhëzimet
 1. Të ndarë yolks nga të bardhët. Bëjnë për të pastruar bora, duke shtuar në fund 3 lugë sheqer.
 2. Rritet edhe yolks batiéndolas me 2 lugë sheqer derisa të blanqueen.
 3. Përzierje e bardhë me yolks me kujdes për me gëzof.
 4. Lënë gjalpë në temperaturën e dhomës kohë të mjaftueshme për të bërë të zgjidhet dhe añádesela në masë. Gjithashtu shtuar zest dhe liqueur. Në fund të kontrolluar tokë bajame dhe përzierje të gjithë këto përbërës të butë.
 5. Përhapin myk me një copë gjalpë dhe espolvoréalo me miell. Derdh mbi peksimadhe brumë.
 6. Ngroh paraprakisht furrë në 200 gradë dhe piqem për rreth 10 minuta. Më poshtë, më të ulët temperatura të 175 gradë, dhe të lënë atë për të bërë të tjera 25 minuta.
 7. Le të ftohtë tortë dhe desmóldalo.
 8. Më në fund dekoroj me krem sheqeri dhe thekur bajame.
Gatimin e recetave lehtë https://recetasdecocinafaciles.net/

0 komente

Lini një koment

A ju doni që të bashkohet bisedës?
Ndjehen të lirë për të kontribuar

Deja una respuesta

Ky web site përdor Akismet për të reduktuar spam. Mëso se si për procesin e të dhënave nga komentet tuaja.